Halikarnas Mozolesi Bodrum VIP Transfer

Bodrum'daki Halikarnas Mozolesi (Mausoleion), Kral Mousolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos'ta (Bodrum) yaptırılmıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olan bu anıt mezar bundan ort. 2400 yıl önce Muğla / Bodrum’da yapılmıştır. 

Yapının üzerinden çok iyi bir mimarlık gerektiren ince çizgiler ve motifler bulunurken günümüzde bu yapıt maketler ile sergilenmektedir. Antik dünyanın yedi harikasından biri sayılan anıt mezar, kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştirmiştir.

Kendisinden sonra yapılan bütün aynı tipteki yapılara da "Mozole" denmiştir. Bugün açık hava müzesi olarak düzenlenen Halikarnas Mozolesi, Dünya'nın Yedi Harikası'ndan biri olarak tanımlanmaktadır.

12 yüzyıllarda Saint Jean şövalyeleri (Malta Şövalyeleri) Bodruma geldiklerinde eseri yıkık olarak rastlamış ve eserin parçalarından Bodrum kalesini yapmışlardır. Kral Mausollos’un Mezarı bir çukur içerisinde bulunmakta ve bu çukur içerisinden kalıntılarına ulaşma imkanınız bulunmaktadır.

Ayrıca 1856 yılında İngiliz Arkeolog C. Newton tarafından yapılan çalışmalarda Mozole’nin  parçaları İngiltere’de bulunan British Museum (britanya müzesi)‘a götürülmüştür. Bir çok ince ayrıntı ile yapılmış olan bu eserin kalıntıları halen ülkemizde yer almaktadır.

En çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri olan Bodrum, güneşiyle, kumuyla ve gece hayatıyla sizi doyasıya eğlendirirken tarihi mekanları gezmeniz için fırsatta veriyor. Sınırları içinde barındırdığı eserlerden biri olan Halikarnas Mozolesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Halikarnas Mozolesi Şehir merkezine 10 dakika mesafededir. Halikarnas Mozolesi Bodrum Milas Havalimanına 37 km mesafededir. 

SevenandStar  VIP transfer hizmetimiz için Web sitemizden 7/24 online cağrı merkezi numaramızdan ( +90 850 259 79 77 )  rezervasyon için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Seven&Star siz değerli yolcularımızın bir telefon kadar yakınındayız.

WhatsApp Hemen Ara